Dżender to nie rurki z kremem

Jedno z podstawowych marzeń – zobaczyć siebie w przeciwnej płci.

– Pedro Almodóvar

Szukam, patrzę, może „moich”, „moich podstawowych marzeń”, ale nie, to uogólnienie, że niby wszyscy mieliby bawić się, chcieliby bawić się w Piesiewicza. W życiu, nawet po pędzonym w akademiku bimbrze coś takiego mi się nie zamarzyło. Oczywiście, parafrazując kilku klasyków, dżender to nie rurki z kremem, ale żeby aż tak?

I dalej:

Jesteśmy zbyt wieloznaczni, skomplikowani i zagadkowi, żeby wrzucać nas do takiej czy innej szufladki.

No ba. Zawsze mierziło mnie sprowadzanie rzeczywistości do infantylnych dychotomii, gdy nad krótkimi, treściwymi, testowymi niemal pytaniami, na które inni odpowiadali krótkim szczeknięciem: tak lub nie, ja dywagowałem kwadrans, nie dając zresztą ostatecznej odpowiedzi, jak wiejski kaznodzieja. Że cziza, że jaki on niekonkretny i niezdecydowany, nieogarnięty. I tak się towarzystwo onanizowało porządkiem, jakie zrobiło z własnym światem. A co jest tak naprawdę konkretne i ogarnięte?

W całym tym chorobliwym doszukiwaniu się szarości i niuansów nie stwierdzę, że nie ma szufladek zwanych męskością i kobiecością. One są, na tyle pojemne, żeby każdy znalazł coś dla siebie, nawet te wąsate kasjerki z tesco. One [szufladki w sensie, nie kasjerki] są po to, żeby świat jakoś uporządkować. A myśmy wszystko wywalili z szuflad na podłogę i cieszymy się równouprawnieniem. Jasne.

Sam chyba cierpię na jakiś pieprzony deficyt męskości, bo chodzą mi po głowie jakieś krav-magi, a i tak zaraz w ryju będę miał zdobycze współczesnej ortodoncji i ostatecznie zostanę miękką cipą z olśniewającym uśmiechem, jak wszyscy.

Może zresztą męskość popłaca, ta taka typowo samcza, oglądająca, jak kliczko torturuje Adamka. Ostatnio bodajbym komuś nie przypierdolił (ja, jednoosobowa misja pokojowa narodów zjednoczonych), ale nie, poszedłem pobiegać, ochłonąć i wróciłem z dwudniowymi zakwasami i zapaleniem ucha.

To już ładniejszy jest Tarantino.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− jeden = 5